Vgradne in izvlečne nape
Napa pod omarico je dobra izbira, če imate manjšo kuhinjo. Privlačni sta tudi njihova cenovna dostopnost in enostavna namestitev. Tudi nape pod omarico so veliko bolj kompaktne. Kar zadeva zmogljivost in učinkovitost - ne dosegajo učinkovitosti, kot jo imajo na primer otočne nape ali dimniške nape.
Če iščete kuhinjsko napo, ki se popolnoma prilega celotnemu dizajnu vaše kuhinje, potem je vgradna kuhinjska napa idealna rešitev. Vgradne nape so namenjene vgradnji v kuhinjske omarice, zato se lahko razlikujejo po velikosti. Vendar je namestitev tega gospodinjskega aparata lahko bolj zapletena kot na primer vgradnja nape pod omarico.
Če se ne morete odločiti, vam predstavljamo prednosti, slabosti in druge informacije o spodnjih in vgradnih napah, ki vam bodo olajšale izbiro.
Namestitev nape pod omarico
Nape pod omarico so odlična možnost za tiste, ki se želijo izogniti vplivu na postavitev celotne kuhinje. Napa pod omarico je nameščena s spodnje strani omarice, zato je v kuhinji neopazna.
Ta sklop omogoča poljubno sestavo kuhinjskih omaric in druge kuhinjske opreme. Nape pod omarico so najprimernejše v majhnih kuhinjskih prostorih, kjer je vsaka omarica pomembna in ni dodatnega prostora. Napa pod omarico se najpogosteje uporablja v kuhinjah, kjer priključitev na prezračevanje ni mogoča.
Postavitev stenske nape
Vgradne nape so nameščene v kuhinjski omarici, ki je nad kuhalno ploščo. Pri namestitvi morate upoštevati, da mora biti prostor v omarici pripravljen tako, da se vanjo popolnoma prilega vgradna napa.
Pomembno je paziti na višino, na kateri bo vgrajena napa, zato je treba prebrati proizvajalčeva navodila za uporabo in namestitev. Tako boste zagotovili, da bo med napo in kuhalno ploščo ohranjena priporočena višina. Vgradne kuhinjske nape so na voljo v različnih oblikah in velikostih, ki ustrezajo vsaki kuhinji. Lahko so prezračevane ali brez prezračevanja.
Prednosti nape pod omarico
- nape pod omarico so cenovno ugodnejše
- kompaktnost dimenzij
- primerno za manjše prostore
- priključitev na prezračevanje ni potrebna
- ne povzročajo motečega vtisa v kuhinji
Prednosti nape pod omarico
- imajo manj moči
- oblikovanje nape pod omarico ni tako prefinjeno
- ni primerno za velike kuhinje
Prednosti vgradne nape
- vgrajena napa ne zavzema veliko prostora
- primerno za večje prostore/kuhinje
- več moči
Pomanjkljivosti vgradne nape
- bolj zapleteno sestavljanje
- osredotočiti se je treba na pravilne in ustrezne dimenzije
Kako izbrati napo pod omarico?
Parametri, ki jih je treba upoštevati pri izbiri nape pod omarico:
- Moč - kakšna moč nape je potrebna? Izračunajte prostornino sobe: primer = širina x dolžina x višina in rezultat pomnožite s tri. Točno trikrat, saj mora napa pod omarico vsaj trikrat na uro zamenjati zrak v prostoru. Rezultat je izražen v m³/h in predstavlja najmanjšo izhodno moč, ki jo mora imeti vaša napa pod omarico.
- Širina - najpogosteje 60 cm ali 90 cm, v nestandardnih primerih 50 cm.
- Hrup - idealna izbira je najtišja napa pod omarico - 50 dB. Za najhrupnejše veljajo nape pod omarico s 75 dB.
Kako izbrati napo pod omarico?
Parametri pri izbiri vgradne nape:
- Učinkovitost - Vgrajena napa mora vsaj trikrat na uro zamenjati zrak v prostoru, prav tako tudi napa pod omarico. Zmogljivost vgradnih nap je od 155 do 822 m³.
- Širina - izbirate lahko med številnimi velikostmi od 45 cm do 90 cm. Širina kuhinjske nape mora biti enaka ali večja od širine kuhalne plošče. Izbira napačne velikosti lahko povzroči slabo učinkovitost nape.
- Hrup - vgrajene nape, ki so najtišje, so približno 50 dB. Najhrupnejši dosegajo raven hrupa 75 dB. Za manjše prostore izberite najtišje vgradne nape.